Szkoła - komponent BasicSchool v.2.0
Strona 1 z 55 1231151 ... OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 548

Temat: Szkoła - komponent BasicSchool v.2.0

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    10-09-2007
    Wpisy
    112
    Punkty
    23

    Domyślny Szkoła - komponent BasicSchool v.2.0

    Nowe wydanie oznaczyłem jako wersję 2.0 przede wszystkim z uwagi na zmianę licencji na jakiej chciałbym aby był rozpowszechniany komponent – Licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach.
    W szczególności skutkuje to ograniczeniem wykorzystywania komponentu do celów niekomercyjnych.
    Zatem jeżeli ktoś chciałby dokonać aktualizacji z wersji 1.1. musi się liczyć z akceptacją nowych warunków użytkowania komponentu.
    Ale sama zmiana licencji nie jest powodem nowego wydania.
    Główne opcje jakie zaimplementowano w nowej wersji:
    - dodano panel do wprowadzania frekwencji uczniów oraz przedstawiania statystyk frekwencji ułatwiających wypełnianie tradycyjnego dziennika szkolnego.
    - udostępniono nowy panel do wpisywania uczniom uwag oraz ocen z zachowania
    - w menu dodano nowe opcje, ułatwiające poruszanie się po poszczególnych panelach komponentu.
    - poprawiono błędy związane z drukowaniem w kodowaniu utf
    - uzupełniono instrukcję użytkowania komponentu w panelu pomocy
    - dodatkowo w znacznym stopniu zoptymalizowano kod skryptu.

    Założyłem nowy temat aby ewentualne problemy zgłaszać w tym wątku - niestety nie będę już modyfikował i poprawiał komponentu w wersji 1.1.

    edit [16.04.2008]:
    Wersja komponentu przeznaczona dla Joomla 1.0.x
    Przygotowałem kolejną wersję komponentu, którą oznaczyłem jako 2.1beta (nie do końca przetestowałem komponent w przypadku aktualizacji z wcześniejszych wersji).
    W nowej wersji dokonano następujących zmian:
    - wprowadzono nowy panel umożliwiający porównanie i podgląd danych statystycznych
    poszczególnych klas w zakresie średniej ocen i frekwencji
    - dodano opcję statystyki liczby odwiedzin uczniów i rodziców do indywidualnej karty ucznia
    - w panelu frekwencji dodano możliwość odznaczenia pojedynczej lekcji jako nieprzeprowadzonej
    - zmieniono strukturę plików komponentu - w przypadku aktualizacji zalecane jest skorzystanie
    z paczki instalacyjnej UPDATE

    edit [02.01.2010]
    Wersja komponentu przeznaczona dla Joomla 1.5.x

    Proponuję aktualizację komponentu do wersji 2.5
    Nowa wersja nie wprowadza znacznych zmian w komponencie, poprawiono głównie zgłoszone błędy dotyczące m.in. logowania do komponentu od strony frontowej oraz dodano możliwość definiowania koloru i wagi ocen oraz wprowadzono średnią ważoną ocen z opcją włączenia/wyłączenia na indywidualnej karcie ucznia.
    W przypadku aktualizacji proszę postępować wg instrukcji zawartej w pliku UPDATE.php

    Niestety nie przygotowałem skryptu aktualizacyjnego z komponentu w wersji dla joomla 1.0.x do wersji dla joomla 1.5.x

    Opisane wyżej paczki instalacyjne komponentu: (zawierają poprawki publikowane w tym temacie)
    Załączone pliki Załączone pliki
    Ostanio edytowane przez R&R : 02-01-2010 21:10

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Wiarus
    Dołączył
    20-11-2007
    Wpisy
    2 924
    Punkty
    51

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez R&R Zobacz wiadomość
    Nowe wydanie oznaczyłem jako wersję 2.0
    Niezastąpiony R&R

  4. #3
    Nowicjusz
    Dołączył
    25-09-2006
    Wpisy
    30
    Punkty
    10

    Domyślny

    Pierwsza niedogodność odnaleziona w wersji 2.0:
    - w konfiguracji komponentu, w zakładce dostęp nie może być więcej publikatorów niż 26. Podobnie z operatorem I i operatorem II. W moim przypadku, kiedy szkoła liczy więcej nauczycieli zaistniał problem...
    testuję dalej, ale "wielkich" zmian poza numeracją nie spodziewam się zobaczyć...

  5. #4
    Bywalec
    Dołączył
    10-09-2007
    Wpisy
    112
    Punkty
    23

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez waldemdy Zobacz wiadomość
    Pierwsza niedogodność odnaleziona w wersji 2.0:
    - w konfiguracji komponentu, w zakładce dostęp nie może być więcej publikatorów niż 26. Podobnie z operatorem I i operatorem II. W moim przypadku, kiedy szkoła liczy więcej nauczycieli zaistniał problem...
    BasicSchool to mały komponencik i jestem zaskoczony jego użytkowaniem w tak dużej szkole,
    w każdym razie problem spowodowany jest ograniczeniem długości niżej wymienionych pól w tabeli #__bschoolconfig w bazie MYSQL, w których zapisywane są listy użytkowników :
    "announcuser",
    "classuser",
    "lessonuser"
    Pola są typu varchar zatem wystarczy w bazie ustawić większą ich długość - w instalacji standardowo wpisana jest długość 80 znaków.

    Cytat Wysłane przez waldemdy Zobacz wiadomość
    testuję dalej, ale "wielkich" zmian poza numeracją nie spodziewam się zobaczyć...
    ... dzięki za ten sarkazm

  6. #5
    Nowicjusz
    Dołączył
    25-09-2006
    Wpisy
    30
    Punkty
    10

    Domyślny

    Oczywiście zmiana w bazie rozwiązała problem. A tak na marginesie, szkółka z 38 osobową kadrą wcale nie musi być wielka... ot mamy kogo uczyć (ok 500 uczniów). "Testuję dalej, ale "wielkich" zmian poza numeracją nie spodziewam się zobaczyć..." nie jest z mojej strony sarkazmem. Przeskok z wersji 1 do wersji 2 dla mnie oznacza zazwyczaj duże zmiany... Generalnie komponent działa bez większych problemów (czyt. jak do tej pory bez problemów). Podoba mi się kilka nowych "drobiazgów", choć osobiście liczyłem na rozwiązanie kwestii związanej z frekwencją troszkę w inny sposób. To jednak względy związane z przyzwyczejeniami i innym może to doskonale odpowiadać. A tak na marginesie, za jakieś 1,5 roku najpóźniej wszystkie szkoły zostaną zobligowane do prowadzenia e-dziennika, więc warto już robić przymiarki w tym kierunku...

  7. #6
    Bywalec iros awatar
    Dołączył
    17-11-2007
    Wpisy
    116
    Punkty
    12

    Domyślny instalacja

    Pytanie, żebym czegoś nie popsuł. Mam zainstalowany BS 1.1, jeżeli chcę zainstalować wersję 2.0 to, czy po zwykłej instalacji komponentu dane zostaną zachowane, czy trzeba coś jeszcze zrobić przed?

  8. #7
    Nowicjusz
    Dołączył
    25-09-2006
    Wpisy
    30
    Punkty
    10

    Domyślny

    U mnie po zmianie z 1 na 2 baza danych dostała "kota". Koniecznie musiałem zainstalować komponent od podstaw. Pracy przybyło, ale baza działa bez problemów.

  9. #8
    Bywalec iros awatar
    Dołączył
    17-11-2007
    Wpisy
    116
    Punkty
    12

    Domyślny instalacja

    No to łopatologicznie.
    1. Robię backup bazy danych.
    2. Odinstalowuję BS 1.1.
    3. Instaluję BS 2.0.
    4. Przywracam bazę z backupu.
    5. Wszystko działa???? Czy wprowadzone klasy, uczniowie, oceny się znajdą?

  10. #9
    Wiarus
    Dołączył
    20-11-2007
    Wpisy
    2 924
    Punkty
    51

    Domyślny

    iros W paczce z komponentem jest plik z dokładną instrukcją co i jak należy zrobić aby zaktualizować BS z poprzedniej wersji tego komponentu. Przeczytaj i wykonaj zgodnie z tym co tam zapisano.

    waldemdy Nie zgodze się z Tobą gdyż ten BS to jednak duże zmiany w porównaniu z poprzednią wersją tego komponentu. Zmiany których części po prostu nie widać jak m.in. optymalizacja kodu itp. To są naprawde duże zmiany w porównaniu do pierwotnej wersji tego komponentu, czasu jaki minął od jego publikacji na tym forum, a także faktu iż jest tworzony przez JEDNĄ osobę.

    Ten komponent dla R&R jest dodatkowym "hobby" a nie głównym zajęciem z którego się utrzymuje dlatego proszę o wyrozumiałość i ograniczenie pytań z zakresu dlaczego to jest tak a nie inaczej a tego nie ma a powinno być. Dzięki pracy R&R szkolne strony oparte na Joomla mają możliwość skorzystania z DARMOWEGO komponentu Dzienniczka (nie ma innej rozwijanej nadal alternatywy) zamiast różnych komercyjnych rozwiązań.

    Jeśli udałoby się z tej przecież niemałej grupy nauczycieli informatyki którzy najczęściej prowadzą też szkolne strony www pozyskać osoby do współpracy przy rozwoju tego komponentu to możemy myśleć o przyszłości. Teraz nie narzekajmy tylko cieszmy się z tego co mamy. A co bedzie w przyszłości to się zobaczy. ;)

  11. #10
    Bywalec
    Dołączył
    10-09-2007
    Wpisy
    112
    Punkty
    23

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez waldemdy Zobacz wiadomość
    U mnie po zmianie z 1 na 2 baza danych dostała "kota".
    Możesz mi powiedzieć czy błędy wystąpiły podczas wykonania polecenia aktualizującego bazę zawartego w pliku update.txt.
    Czy też po tej aktualizacji i wgraniu plików do odpowiednich katalogów - w samym komponencie wystąpiły błędy?

Strona 1 z 55 1231151 ... OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •