Joomla explorer, apache i dziura ???
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 17

Temat: Joomla explorer, apache i dziura ???

  1. #1

    Domyślny Joomla explorer, apache i dziura ???

    Hej Hej,
    pisze bo wlasnie zaczalem sie zastanawiac nad jednym problem i nijak nie moge zrozumiec dlaczego tak jest. Moze na przykldzie gdzy bedzie prosciej:
    jest sobie katalog a w nim podkatalogi w ktorych znajduja sie site'y z joomla, np.
    /data/website_01
    /data/website_02
    /data/website_03

    serwowane sa one przez apache'a ktory ma ustawione virtual hosty z dyrektowa:
    DocumentRoot /data/webiste_0x
    apache pracuje na uzytkowniku, ktory ma prawa pisania do katalogow /data/website_0x (w koncu trzeba miec mozliwosci uploadu danych).

    Na jednym z site'ow zainstalowany jest joomla explorer (powiedzmy website_01) i tu ciekawostka (przynajmniej jak dla mnie). Joomla Explorer ma prawo wgladu do katalgu nadrzednego site'u z ktorego zostal uruchomiony, czyli do /data a co z tym sie wiaze do zawartosci katalogow rowniez website_02 i website_03.
    W prosty sposob mozna temu zaradzic poprzez zagniezdzenie katalogow:
    /data/chroot01/website_01
    /data/chroot02/website_02
    /data/chroot03/website_03
    wowczas wychodzimy tylko o jeden katalog w gore i juz nie widzimy innych katalogow (website02 i website03).

    Uf mam nadzieje ze w miare jasno zarysowalem problem i jest on dla was zrozumialy.

    Ja natomiast zastanawiam sie nad kilkoma rzeczami:
    - jakim cudem apache pozwolil na wyjscie do katalogu nadrzednego przy pomocy joomla explorer
    - jesli mozna wyjsc do katalogu nadrzednego to moze uda sie wyjsc jeszcze kilka poziomow wyzej (w sumie jeszcze nie wiem jak to obejsc ale wlasnie sprawdzam ;)

    moze macie jakies pomysly dlaczego tak sie dzieje i dlaczego taka operacja jest mozliwa. Ja troche googlowalem ale nic ciekawego nie znalazlem.

    pozdr i z gory dzieki za odpowiedz
    m.

    jak dodatek podam ze konfiguracja apache jest domyslnie na:
    <Directory />
    Options none
    Order deny,allow
    Deny from all
    AllowOverride None
    </Directory>

    i pozniej na poszczegolne katalogi
    <Directory /data/website_0x/>
    Order Deny,Allow
    Allow from All
    Options None
    AllowOverride None
    </Directory>

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    ciekawe, szkoda, że się na serwerach za bardzo nie znam, ale gdzieś mi się obiło o uszy, że JoomlaExplorer udaje usera "appache" i ma w nosie ograniczenia, tylko czemu dodatkowe zagnieżdżenie rozwiązuje sprawę ?

  4. #3
    Przeglądacz
    Dołączył
    06-03-2006
    Wpisy
    53
    Punkty
    15

    Domyślny

    Mam pytanie, jakie uprawnienia mają katalogi /data/chroot0x ? (w tym UID/GDI) i w jaki sposób zakładasz poszczególne katalogi (ftp, shell, www) ?

    Bo teoretycznie Joomla Explorer powinien móc "łazić" po całym katalogu i podkatalogach przeznaczonych na www. Co oczywiście niekoniecznie jest dobre. W każdym razie sprawa jest interesująca i być może przydatna dla bezpieczeństwa niektórych serwisów.


    Pozdrawiam
    frico
    Robie to co lubie, bo lubie to co robie.
    I niech tak zostanie.

  5. #4

    Domyślny

    Frico:
    prawa na katalogach /data/chroot0x sa takie na jakich pracuje apache i by moc pisac w tym katalogu (apache, www, nobody, whatever), wiec teoreycznie mozna tam pisac.

    z tego co zawyazlem joomlaXplorer wychodzi tylko do katalogu nadrzednego i nie ma mozliwosci wyjscia wyzej z jej poziomu.

    z tego sparwdzilem majac ustawione dyerktywy w apache ze wszystko od / jest blokowane i nie mozna tych danych przegladac, to dyerktywy Order deny,allow i pozniej Allow from All wlasnie odblokowywuje ci mozliwosci przegladania katalogow podrzednych.

    w golym apache te dyerktywy zabezpieczaja ci wlasnie mozliwosci przegadania katalogow zagniezdzonych do tych ktore chcesz przegladac. po prostu na samym apache to dziala i nie ma zadnych przeslanek by nie stosowac tego typu mechanizmu.

    Co do joomlaXplorer, to wlasnie nie wiem w jaki sposob joomlaXplorer ma mozlisoci wyjscia o ten wlasnie jeden katalog wyzej, co w przypadku umieszania wielu site'ow w jednym katalagu moze spowodowac iz mamy prawa do zapisu w katalogach ktore do nas nie naleza (w tym przypadku tracimy nawet uzytkownika i haslo do bazy, co moze spowodowac iz osoba nieuprawniona dobierze sie do naszych danych).

    na razie jeszcze nie jest gotowy by debugowac kod componentu ale powoli sie do tego zbieram ;)

    Rybik:
    jesli chodzi o uzytkownika o ktorym mowisz to joomlaXplorer pod nikogo sie nie podszywa tylko po praostu pracuje na uzytkowniku i w pelni pracuje zgodnie z prawami ktore ma ten uzytkownik. wszystko jest w jak najlepszym porzadku z tym jednak szczegolem iz sam apache nie powienien pozwolic na wyjscie do katalogu nadrzednego.
    Zaznaczam ze ne mam tu zadnych dyrektyw followsymlink ustawionych i mozliwosci wypuszczenia w jakis sposob apache do katalogu nadrzednego. Jak juz pisalem wyzej, goly apache dziala jak trzeba.

    btw. jestes tu adminem, nie znasz jakis guru na tym forum co maja w jednym paluszki wszystkie myki odnosnie joomli.

    pozdr
    m.

    ps. jak bede mial chwile to potestuje ten sam komponet na innych wersjach joomli i moze jeszcze na mambo. Ale do tego to chyba musze urlop sobie wziac.

  6. #5
    Przeglądacz
    Dołączył
    06-03-2006
    Wpisy
    53
    Punkty
    15

    Domyślny

    Mpalyga, bierz urlop i testuj Bo wątek ciekawy.
    Swoją drogą to, co napisałeś do Rybika to nie dokońca tak. Bo w końcu joomlaXplorer chodzi jako nobody, a moje rzeczy jako user. Przynajmniej u mnie. I tak było od pierwszego wydania.

    Oczywiście, należy wziąść pod uwagę ustawienia samego serwera. Niestety hostując serwisy u usługodawcy nie można sobie w tym "pogrzebać" i raczej jest się skazanym na odgórne ustawienia.

    Na starej instalacji (mambo + mamboxplorer) dało się wejść w każdy podkatalog katalogu ustawionego jako DocumentRoot apacha.


    Pozdrawiam
    frico
    Robie to co lubie, bo lubie to co robie.
    I niech tak zostanie.

  7. #6

    Domyślny

    Frico,
    no niezupelnie jest tak jak mowisz... apache dziala w taki sposob iz podajasze w dykerktywach user i group uzytkownika na ktorym chcesz by dzialal (np. www. nobody). apache po wystarowaniu uruchamia proces na uzytkowniku root (ten proces zajmuje sie nadzorem nad procesami potomnymi i nie przyjmuje zadnych requestow), a ten z kolei forkuje na uzytkowniku i grupie zdefiniowanych w konfiguracji apache (te procesy przyjmuja zgloszenia do apache i serwuja odpowiednie pliki).
    inna bajka jest suexec ktory pozwala na w jakis sposob uruchamianie skryptow na danycm uzytkowniku zdefiniowanym w konfiguracji suexec (jak dokladnie to dziala, ale sie z doktoryzuje jak mi bedzie potrzebne)
    ale to tak poza temtem tematem bylo ....

    wracajac jednak do watku ....

    z tego co jeszcze wczoraj posnifalem ... to:
    - sam apache dziala poprawnie i nie ma mozliwosci wyjscia powyzej katalogu zdefiniwanego w dyrektywie RootDirectory (i tu jest tak jak mowiles, apache umozliwia takie operacje, natomiast wyjscie powyzej root directory jest niemozliwe - pomjajac oczywiscie jak juz pisalem symlinki i takie tam)
    - jesli apache dziala z php to chyba wlasnie php umozliwia w jakis blizej niezdefiniowany sposob wyjscie na katalog powyzej zdefiniowanego w RootDirectory w apache.

    Wiec wg mnie problem jest z php i samym joomlaXplorer, ktory zostal napisany wlasnie w taki sposob by omijaj dyrektywy apache. Jak znajde jakies rowiazanie to poinformuje tu n forum.

    a i jeszcze pewnie mi zostanie napisanie do tworcow joomlaXplorer z pytaniem jaki mieli cel by tak wlasnie napisac ten komponet.

    m.

    ps. urlopu to pewnie nie dostane ale w weekend zamiast raczyc sie browarem to pewnie sieade i bede kombinowal co tu zrobic by takich dziury wyeliminowac ...

  8. #7
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    nie ma wszystkowiedzacych, joomla i komponenty to lata pracy sporej liczby ludzi (tez bym czasem chcial wiedziec wszystko )

  9. #8
    Debiutant
    Dołączył
    24-09-2006
    Wpisy
    1
    Punkty
    10

    Domyślny

    Wystarczy ograniczyć PHP aby nie wychodziło poza DocumentRoot i JoomlaXplorer będzie pokazywał tylko co powinien.

    Przykład konfiguracji :
    <VirtualHost website_01:80>
    ...
    DocumentRoot /data/website_01
    php_admin_value open_basedir /data/website_01
    ...
    </VirtualHost>

  10. #9
    Nowicjusz
    Dołączył
    19-07-2007
    Wpisy
    12
    Punkty
    10

    Domyślny JoomlaExplorer i serwer resselerski

    Witam
    wątek widzę nieużywany od dawna, ale sporo tu treści które mnie interesują.

    Jakoś wcześniej nie korzystałem za bardzo z joomlaexplorera i dzisiaj zdębiałem gdy po jego zainstalowaniu wyszedłem przy pomocy tego komponentu z własnego konta domenowego i mogłem poprzegladać zawartość innych domen na resselerze Provider 30+

    Wspominane tu jest że to apache i specyfika JoomlaExplorer ale jeśli serwery.pl reklamują Providera jako rozwiązanie do samodzielnego hostingu a tu wystarczy zainstalowana joomla z tym komponentem i wchodze gdzie mi się podoba to nie czuję się już tu bezpiecznie.

    Czy ktoś drążył temat wychodzenia do katalogów (a nawet domen) nadrzędnych przy pomocy JoomlaExplorera?

  11. #10
    Przeglądacz
    Dołączył
    03-07-2008
    Wpisy
    37
    Punkty
    10

    Domyślny

    Pytanie tez czy w J Explorer albo Extplorer mozna gdziekolwiek przypisac "katalog domowy" tak zeby sam komponent sobie ograniczyl to wychodzenie powyzej?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •