Galeria zestawienie - Strona 2
Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Wyniki 11 do 17 z 17

Temat: Galeria zestawienie

  1. #11
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    Czy istnieje system porównawczy dodatków do Joomla ?
    Istnieje. Np. bijący wszelkie rekordy popularności http://extensions.joomla.org/ Również i u nas została podjęta taka próba: Katalog Zasobów ( o czym za chwilę jeszcze ...).
    Czy dla celów porównawczych stosuje się tam tabelki?
    NIE. Dlaczego?
    1. Już samo stworzenie METODOLOGII takiego porównywania w tabelce byłoby karkołomnym zadaniem - powodem jest nieprzystawalność większości dodatków dla Joomla!. Albo będziemy porównywali raptem kilka parametrów, albo bardzo dużo, a nawet jeśli pójdziemy na pewien kompromis - efekt i tak będzie żałosny ... Taka tabelka jest dobra jeśli mamy bardzo podobne dodatki, a i tak nie do końca można jej wierzyć (o czym niżej).
    2. Nie jest problem w tym, żeby w takiej tabelce postawić krzyżyk w stosownym miejscu - problem jest kto to ma zrobić i na jakiej podstawie ...
    Przykładowo powiesiłem dzisiaj krótki, rzeczowy (mam nadzieję) opis dodatku (nomen omen Galerii) Expose. Napisanie tego zajęło mi wiele godzin, a tak naprawdę - kilka dni. Czy dlatego, że tak wolno piszę? Nie - żeby opis był rzetelny musiałem poświęcić trochę czasu na poużywanie tego dodatku, zmierzenie się z problemami jakie stwarza, realnymi możliwościami. Mało tego - nigdy bym nie wpadł, że istnieje jakiś problem typu "nie można wejść do Album Manager", gdyby kolega do mnie nie zadzwonił w tej sprawie - w efekcie musiałem pogrzebać w sieci, poszukać przyczyn i rozwiązań ... Stąd taki, a nie inny opis. Ale do rzeczy ... Czy taką tabelkę (zakładając, że ktoś wymyśli jak ją zrobić sensownie - patrz pkt.1.) może robić (zrobić i PROWADZIĆ) jedna osoba? Mamy grubo ponad tysiąc dodatków do Joomla! (nikt tak naprawdę nie wie ile) - wystarczy pomnożyć tą ilośc przez te parę dni na zaznajomienie się z każdym = ile? A przecież codziennie dochodzą nowe ... stare się zmieniają ... OK, powiecie że to przecież może robić dużo osób na raz. Heh, po pierwsze kto i jak miałby kontrolować rzetelność takich "krzyżyków" (patrz przykład wyżej - jednemu coś działa, innemu nie, trzeci nie może się doszukać czegośtam, co mówią że jest (@skobel - exif / iptc w galeriach) ...), po drugie muszą być chętni ...
    Tutaj dobrym przykładem jest własnie wspomniany Katalog Zasobów - Zwiastun się nieźle napracował, żeby stworzyć w tym celu komponent (wiem, bo sam maczałem w nim palce), ktośtam wpisał trochę treści i co? I nic, bo żeby to funkcjonowało (a nie wymaga skomplikowanych metodologicznie "krzyżyków" i całej procedury ujednolicania wyników, sprawdzania - wystarczy krótki opis ...) musieli by być chętni do prowadzenia tego, opiekowania się choćby jedną kategorią (Galeriami? - @skobel - co Ty na to?). A nie ma...

    Reasumując: tabelki porównawcze czasami można sobie stworzyć (w konkretnym, prostym przypadku), ale to na tyle skomplikowane i trudne przedsięwięcie, że prościej, łatwiej, efektywniej i skuteczniej jest używać innych narzędzi dla opisu / porównywania. Przykłady podałem. Czyż niniejsze Forum nie jest również takim narzedziem do porownywania (w tym - opiniowania) dodatków do Joomla? Szukajka i mamy "na tacy" problemy, opinie, itp. do każdego (popularnego) komponentu.

    A teraz przechodząc (@skobel) do początkowego pytania: EXIF/IPTC:
    TAK istnieją rozwiązania, które korzystają z EXIF i/lub IPTC:
    1. Na przedmiotowej tabelce masz info które (dla Joomla!). Każda z tych galerii robi to po swojemu, lepiej lub gorzej. Niestety w tabelce nie jest objaśnione jak (z przyczyn jak wyżej). Trzeba samemu poczytać, potestować, poszwedać się po stronach producentów, forach ...
    Generalnie te galerie używają EXIF/IPTC w ten sposób, że informacja taka (zaszyta w fotce) jest odczytywana w trakcie importu (mniejsza o szczegóły) i dopisywana do opisu fotki w bazie danych. A jak już jest w bazie danych (w opisie fotki), to można szukać po tych opisach ...
    2. Są też rozwiązania, które nie działają z Joomla!, ale robią to samo. Przykładem choćby serwis www.krajobrazy.pl (wiem, bo sam go projektowałem ). Tam wszelkie opisy (najlepiej się zarejestrować w serwisie - wtedy widać naprawdę ile tego jest) pochodzą wlaśnie z IPTC zaszytych w fotkach. Metoda jest podobna jak wyżej - przy imporcie odczytywane są informacje IPTC i wprowadzane do bazy danych. Mało masz tam funkcji wyszukiwania po opisach?;)
    3. Są też rozwiązania, które podają online - w czasie rzeczywistym informacje wydobywane z IPTC fotki. Przykładem http://www.pixpalace.com/ To serwis www typu "Agencja Agencji Fotograficznych-Prasowych". Zdjęcia dostarczają na bierzżco najlepsze światowe agencje, klientami są gazety, koncerny prasowe ... Niestety nie mogę Ci podać haseł dostępu - kupa kasy za wejście w ten system. Codziennie "wpada" tam kilkanaście tysięcy nowych fotek - z tego powodu informacje IPTC nie są czytane i wprowadzane do baz danych (wydolnośc, wydajnośc systemu), ale czytane "na stronie" - w czasie rzeczywistym, w chwili gdy oglądasz fotkę.

    Wszystkie trzy rozwiązania wyżej są napisane w PHP.
    O ile te w punkcie 1. są bezpłatne (albo prawie), to rozwiązanie 2. - już musiałbyś "wyskoczyć" z kilkunastu tysięcy (złotych), a w rozwiazaniu 3. - z kilkuset tysięcy (euro).
    Teraz już wiesz dlaczego darmowe galerie dla Joomla! coś mało korzystają z IPTC?

    P.S. Gdyby ktoś miał ochotę zaznajomić się z IPTC i jak odczytywać tekstowe opisy w fotkach w tym miedzynarodowym formacie - polecam stronę: http://www.iptc.org/pages/index.php W sumie nie taki diabeł straszny ... ;)

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #12

    Domyślny

    Wszystkiego najlepszego w Dniu administratora!

    Pomysłów bez liku na usprawnienie serwisów!
    Uroczych blądynek, którym myszka nie działą!

    http://www.sysadminday.com


    ps. dzięki za odpowiedzi...
    Ostanio edytowane przez skobel : 28-07-2006 22:00


  4. #13
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    heh, dzięki ...
    W Dniu Administratora przypominam wszystkim:

  5. #14
    Wiarus Sova awatar
    Dołączył
    20-02-2006
    Skąd
    Kraków
    Wpisy
    1 098
    Punkty
    47

    Domyślny

    Trochę późno znalazłem ten pościk (wreszcie urlop mi się zaczął i staram się to wykorzystać) a dyskusja w sumie już zakończona. Więc tylko kilka słów.

    Cytat Wysłane przez Rybik
    (..)Co do serwisow ktore wymieniles, to owszem opisuja ale zestawienia nikt nie robil a rady i faqi na tych stronach pozostawiaja wiele do zyczenia...
    Jokris ma farta bo serwis chwilowo nieczynny ;)
    Doceniam i szanuję wkład pracy ludzi z PCJ! w rozwój tego CMS'a w Polsce - "respect". Joomla! zafascynowała mnie i już - właśnie dzięki Wam.
    Nie wiem jak Jokris, ale ja z Joomla! do czynienia mam dopiero od 8 miesięcy:eek:, mądrych studiów (tych informatycznych) nie zrobiłem - w związku z tym nigdzie nie piszę, że moje porady są "the best of..", że site jest "the best of.." itd. itp - (i nie paplam o czymś,jeśli czegoś nie wiem). Jeśli coś wiem i mogę się tą wiedzą z kimś podzielić to robię to i tyle - nic na siłę. Najzwyczajniej Swoją cegiełkę (mniejszą lub większą) chcę tylko dorzucić.

    Cytat Wysłane przez Rybik
    U nas pewnie tez sie jakies byki znajda i nie w tym moj cel zeby kogos zjechac tylko lekki zal ze kazdemu wygodniej na swoim..
    Wygodniej na Swoim?
    To może jakieś małe info na joomla.pl w stylu dołącz do nas, współtwórz PCJ! razem z nami itp - bo obecnie troszkę to hermetycznie wygląda, chyba że... tak ma wyglądać.

    Cytat Wysłane przez Rybik
    ..przez co kazdy jest "prawie" dobry.
    Jak Wszyscy wiedzą "prawie" robi wielką różnicę.

    P.S.
    Rybik a propos tego działu tematycznego, o którym "Zwiastun ma wiedzieć co knujesz" - może troszkę więcej info (choćby na priv), bo pomysł wart uwagi tylko obecnie w stylu "zgadnij co artysta miał na myśli".
    Ostanio edytowane przez Sova : 29-07-2006 03:25
    "Po sposobie zadawania pytań widać, że niektórzy dopiero zaczynają swoją przygodę z myśleniem..."
    =====================================
    Przebudzenie, czyli wszytkich witam po długiej nieobecności...

  6. #15
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    to jest link RAZEM z topmenu gdzie przeczytasz m.in.
    Cytat Wysłane przez http://www.joomla.pl/index.php/content/view/12/44/
    Możesz jednak stać się aktywnym uczestnikiem społeczności Joomla! W takim wymiarze, w jakim chcesz! Zapraszamy i zachęcamy!
    Forum tez jest hermetyczne ? Ktos sie wstydzi napisac "sluchajcie, macie cos do przetlumaczenia ?" albo "mam pomysl na fajny tekst, opublikujecie ?" czy tez "jak moge dac linka do mojej strony w podpisie pod artykulem to zrobie wam zestawienie edytorow WYSIWYG".

    Nie wiem, moze ja jakis przesadnie otwarty jestem, ale z drugiej strony to nie mamy po 12 lat zeby sie krygowac jak na dyskotece na koloniach srodrocznych ;)

  7. #16
    Wiarus Sova awatar
    Dołączył
    20-02-2006
    Skąd
    Kraków
    Wpisy
    1 098
    Punkty
    47

    Domyślny

    Wiem, znam ten link - chodziło mi o coś na stronie głównej, o coś czym można zachęcić innych. Bo skoro może tam tkwić ogłosznie o szkoleniu "Joomla! dla biznesu" z 06.2006 to takie coś też mogłoby się tam znaleźć.
    Czasem ludziki nie zauważają tego co głębiej - doskonałym na to przykładem może być http://pomoc.joomla.pl - wystarczyłoby, żeby co 2 osoba zagłębiła się troszkę w ten site a połowa postów nie pojawiłaby sie tu na forum, inny przykład - to przeczytanie regulaminu forum a dopieo później pisanie postów przez forumowiczów...ale o tym "Wy"-admini wiecie najlepiej.

    P.S.
    1. Ja się nie kryguję - teraz czasu ciut mam, więc raczej coś skrobnę,bo już prawie zapomniałem jak to jest mieć 12 lat.
    2. Dzięki za opinię o zawartości strony Rybik (wszelka krytyka jest cenna) - a tak gwoli ciekawości zerkinij tutaj.
    Ostanio edytowane przez Sova : 30-07-2006 01:52
    "Po sposobie zadawania pytań widać, że niektórzy dopiero zaczynają swoją przygodę z myśleniem..."
    =====================================
    Przebudzenie, czyli wszytkich witam po długiej nieobecności...

  8. #17

    Domyślny

    >1. Już samo stworzenie METODOLOGII takiego porównywania w tabelce byłoby >karkołomnym >zadaniem - powodem jest nieprzystawalność większości dodatków dla >Joomla!. Albo >będziemy porównywali raptem kilka parametrów, albo bardzo dużo, a nawet >jeśli pójdziemy >na pewien kompromis - efekt i tak będzie żałosny ... Taka tabelka jest dobra >jeśli mamy >bardzo podobne dodatki, a i tak nie do końca można jej wierzyć (o czym niżej).

    Raczej myślałem o „tabelce” jako wizualnym odzwierciedleniu metodologii porównania.
    Tak, tabelka to uproszczenie… zazwyczaj trzeba dodać opis, kryteria oceny itp…


    >2. Nie jest problem w tym, żeby w takiej tabelce postawić krzyżyk w stosownym miejscu - >problem jest kto to ma zrobić i na jakiej podstawie ...
    <ciach>
    >Czy taką tabelkę (zakładając, że ktoś wymyśli jak ją zrobić sensownie - patrz pkt.1.) może >robić (zrobić i PROWADZIĆ) jedna osoba? Mamy grubo ponad tysiąc dodatków do >Joomla! (nikt tak naprawdę nie wie ile) - wystarczy pomnożyć tą ilośc przez te parę dni na >zaznajomienie się z każdym = ile? A przecież codziennie dochodzą nowe ... stare się >zmieniają ... OK, powiecie że to przecież może robić dużo osób na raz. Heh, po pierwsze kto >i jak miałby kontrolować rzetelność takich "krzyżyków" (patrz przykład wyżej - jednemu >coś >działa, innemu nie, trzeci nie może się doszukać czegośtam, co mówią że jest (@skobel >exif / >iptc w galeriach) ...), po drugie muszą być chętni ...

    Na jakiej podstawie.. na podstawie przyjętej metodologii – błędne koło, bo tego póki co nie ma.

    Kto… ochotnicy, znawcy zagadnień joomla Osoby, które przystosowują dodatki do joomla (np. tłumaczą na PL) – są idealnymi kandydatami.
    Kiedy osoba tłumaczy „menu dodatku” – jest określona komenda, jest krzyżyk w tabeli.


    >Tutaj dobrym przykładem jest własnie wspomniany Katalog Zasobów - Zwiastun się nieźle >napracował, żeby stworzyć w tym celu komponent (wiem, bo sam maczałem w nim palce), >ktośtam wpisał trochę treści i co? I nic, bo żeby to funkcjonowało (a nie wymaga >skomplikowanych metodologicznie "krzyżyków" i całej procedury ujednolicania wyników, >sprawdzania - wystarczy krótki opis ...) musieli by być chętni do prowadzenia tego, >opiekowania się choćby jedną kategorią (Galeriami? - @skobel - co Ty na to?). A nie ma...

    Joomli dopiero się uczę, zatem póki, co nie podołam zadaniu.
    Jednak jak stworzę stronę przy udziale joomli – to kto wie, czy nie będę miał wiedzy, aby ubrać tego w słowa (tabelki) dla potomnych.



    >Czyż niniejsze Forum nie jest również takim narzedziem do porownywania (w tym - >opiniowania) dodatków do Joomla? Szukajka i mamy "na tacy" problemy, opinie, itp. do >każdego (popularnego) komponentu.

    Tak, na forum jest sporo wiadomość, które pomagają ogarnąć zagadnienia z joomla. Teraz tak robię, szukałem jakiegoś dodatku do joomla, a potem czytałem, co inni piszą o tym

    >A teraz przechodząc (@skobel) do początkowego pytania: EXIF/IPTC:
    >TAK istnieją rozwiązania, które korzystają z EXIF i/lub IPTC:
    >1. Na przedmiotowej tabelce masz info które (dla Joomla!). Każda z tych galerii robi to po >swojemu, lepiej lub gorzej. Niestety w tabelce nie jest objaśnione jak (z przyczyn jak >wyżej). >Trzeba samemu poczytać, potestować, poszwedać się po stronach producentów, >forach ...

    Testy zoom galery:
    - czyta jedynie exif z zdjęcia. (exif- parametry techniczne zdjęcia),
    - niby czyta iptc (dane zawierające opis zdjęcia, autora, słowa kluczowe), jednak w bazie nie znalazłem takowego rekordu po imporcie zdjęcia. Na pewno nie wyświetla danych iptc.

    Wydaje mi się ze zastosowano tam następujący mechanizm.
    Zdefiniowano w menu zoom galery: zakładkę z polami iptc (opis zdjęcia, słowa kluczowe, autor).
    Jednak galeria sama nie czyta tych danych i nie przerzuca ich do bazy danych.
    Trzeba z ręki wprowadzić te dane po załadowaniu zdjęcia.

    Test menalto galery 2:
    http://codex.gallery2.org/index.php/Main_Page
    - czyta IPTC, EXIF i umieszcza je automatycznie w bazie danych i umożliwia ich publikacje.
    - mam problemy z instalacją pod joomla, bez joomli musiałem zainstalować dodatkowe biblioteki grafiki ,
    - brak kojarzenia słów kluczowych
    - brak polskiego tłumaczenia


    >2. Są też rozwiązania, które nie działają z Joomla!, ale robią to samo. Przykładem choćby >serwis www.krajobrazy.pl (wiem, bo sam go projektowałem ). Tam wszelkie opisy (najlepiej się >zarejestrować w serwisie - wtedy widać naprawdę ile tego jest) pochodzą wlaśnie z IPTC >zaszytych w fotkach. Metoda jest podobna jak wyżej - przy imporcie odczytywane są >informacje IPTC i wprowadzane do bazy danych. Mało masz tam funkcji wyszukiwania po >opisach?

    Świetny serwis. Ma wszystko to co trzeba (choć brak fajerwerków, typu pokaz slajdów): iptc, exif, opis, szukanie po słowach kluczowych – gratuluje.


    Znalazłem jeszcze inna ciekawą galerie:
    http://coppermine-gallery.net/index.php
    - miła dla ok.
    - wersja pl
    - czyta exif,
    - tworzy słownik słów kluczowych
    - chyba dopiero trwają prace, aby ja przystosować pod joomla.

    .
    >O ile te w punkcie 1. są bezpłatne (albo prawie), to rozwiązanie 2. - już musiałbyś >"wyskoczyć" z kilkunastu tysięcy (złotych), a w rozwiazaniu 3. - z kilkuset tysięcy (euro).
    >Teraz już wiesz dlaczego darmowe galerie dla Joomla! coś mało korzystają z IPTC?

    ad. 3 właśnie zapoznałem się z narzędziem Fotostation…ceny pakietów ponad 20 000 $ brr

    pozdrawiam
    skobel


Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •