Błąd w polskich literach
Wyniki 1 do 10 z 10

Temat: Błąd w polskich literach

  1. #1
    Debiutant
    Dołączył
    25-07-2006
    Wpisy
    2
    Punkty
    10

    Domyślny Błąd w polskich literach

    Uzywam Joomla w wersji 1.0.8 sciagnietej bezposrednio ze strony www.joomla.org. Posiadam dwie odrebne strony internetowe – po hiszpansku: www.ewakulak.com i po polsku: www.kolumbijsko.com; obydwie znajduja sien a odrebnych serwerach i posiadaja odrebne bazy danych.

    W tej chwili spotkalam sie z powaznym problemem. Instalujac jezyk polski na stronie www.kolumbijsko.com (Joomla_1.0.1_Polish_ISO-2 lub Joomla_1.0.1_Polish_UTF-8) pojaiwaja sie dziwne i niezrozumiale litery (znaki).

    Uzywam Cpanel, phpMyAdmin w wersji 2.8.0.2
    Gdzie znajduje sie blad? W konfiguracji phpMyAdmin? Uzywany w phpMyAdmin alfabet to latin1_swedish_ci

    Probowalam juz zmienic go na "latin2_general_ci" i na "utf8_bin", ale ciagle bez rezultatow.

    Bede bardzo wdzieczna za pomoc.

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    Nie bardzo rozumiem ...
    Wcześniej miaś po polsku stronę www.kolumbijsko.com (opartą na Joomla!) i wszystko było OK, a teraz doinstalowałaś (??) język polski dla Joomla! i przestało działać ???

    Wyjaśnij dokładniej co było przedtem i jak zrobione i co dokładnie później zrobiłaś (jakie pliki zmieniłaś, skąd pobrane itp.).

    P.S. Zacznijmy od tego, że w pliku index.php templatki (szablonu graficznego) masz w czwartej linijce od góry wpisane:

    Najprawdopodobniej "ręcznie" wpisane, czyli po otwarciu tego pliku np. pod Notatnikiem zobaczysz ten sam napis co wyżej ...
    Skasuj ten napis - całą linijkę. Jest 70% szansy na to, że od razu będzie OK, bo jak na moje oko, to ktoś, kto Ci robił szablon popełnił błąd w tym miejscu ...
    Nie zapomnij zrobić sobie wcześniej kopii zapasowej tego pliku ;)

  4. #3
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    telepatycznie ...
    przewiduje ze tamta baza danych miala domyslnie ustawiony sposob kodowania znakow na latin1_swedish_ci (ktory jest domyslnym stylem w kilku instalkach bazy sql) i nie powodowalo to klopotow bo:
    kodowanie ustawione na ISO-8859-1 + polskie znaki w bazie na latin1 = ok
    doinstalowanie polskiego langa frontu spowodowalo zmiane kodowania strony na ISO-8859-2 wiec znaki w latin1 wygladaja krzaczascie

    opcja 1:
    przekonwertowac baze na iso-8859-2 i przelaczyc na latin2_general_ci w tabelach, to jest opcja poprawna ale uciazliwa
    opcja 2:
    wpisac w polskim langu kodowanie iso-8859-1 i przekonwertowac go na ta strone kodowa

    opcja 3 (maxi)
    upgradowac do 1.0.10 pl+adm pl rev2 , przestawic i przekonwertowac baze jak w opcji 1

  5. #4
    Debiutant
    Dołączył
    25-07-2006
    Wpisy
    2
    Punkty
    10

    Udalo sie!!!

    Bardzo serdecznie dziekuje za pomoc.

    Rzeczywiscie po zmianie kodowania ustawionego na ISO-8859-1 na ISO-8859-2 pojawily sie poprawne polskie litery w tekscie strony www.kolumbijsko.com.

    Serdecznie dziekuje za pomoc, EWA.

  6. #5
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    Nie ma za co.
    W dalszym ciągu masz błąd w templatce. Powtórzona deklaracja kodowania. Prawdopodobnie jedna deklaracja jest "na sztywno" wpisana (ta pierwsza od góry?), a druga jest generowana przez skrypt PHP na podstawie aktualnie używanego pliku języka Joomla!. Ta druga jest (?) prawidłowa bowiem uniezależnia kodowanie od szablonu graficznego, a uzależnia od AKTUALNIE używanego pliku języka. To o tyle istotne, że jak zauważyłem próbujesz (choć nieskutecznie ...) publikowac swoją stronę w dwu językach.
    Tak, czy inaczej - dwie deklaracje kodowania na stronie (nawet jeśli w danym wypadku jednakowe) to błąd ...

  7. #6
    Przeglądacz
    Dołączył
    21-03-2006
    Wpisy
    38
    Punkty
    26

    Domyślny Podobny problem z polskimi znakami

    Mój problem jest podobny.Dotychczas wszystko działało poprawnie. Kiedy jednak zaczęłam wprowadzać dane przez bazę danych (MySQL 5.0) w panelu administratora i w przeglądarce brakuje polskich znaków dla wpisów dokonanych przez panel phpMYadmin.
    W bazie danych ustawiłam czcionki na utf8_polish_ci dla jos_weblinks.

    Pytałam mojego administratora serwera. Oto co odpowiedział:

    System kodowań czcionek w bazach danych działa poprawnie - jeśli występują
    problemy to muszą być konsekwencją niespójności wykorzystywanych kodowań na
    etapach: przeglądarka -> PHP -> baza banych.


    Brak polskich znaków zarówno w IE jak i w Operze.
    Sprawdzałam wpis w index.php templatki (made your web). Jest tam taki kod:
    echo '';
    ?>

    Nie wiem gdzie szukać rozwiązania tego problemu. czy po stronie bazy danych czy joomli.
    W panelu bazy danych wpisy także wyświetlają się bez polskich znaków .
    Wygląda mi to na problem w bazie. Być może coś niepoprawnie konfiguruję.

    Proszę o podpowiedź.
    Amaria

  8. #7
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    baza ma miec system porownan dla polaczenia sql: utf-8 a domyslny sposob kodowania dla table ma byc latin2_general_ci, chyba ze uzywasz wersji joomla _wyraznie_ oznaczonej jako utf

    ustawienie latin2 nie dziala wstecz - wiec prawdopodobna bedzie koniecznosc wpisania artykulow raz jeszcze o ile nie reinstalacja Joomla - chociaz po zmianie kodowania tabel można poprawiać dane recznie w bazie

  9. #8
    Przeglądacz
    Dołączył
    21-03-2006
    Wpisy
    38
    Punkty
    26

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez Rybik
    baza ma miec system porownan dla polaczenia sql: utf-8 a domyslny sposob kodowania dla table ma byc latin2_general_ci, chyba ze uzywasz wersji joomla _wyraznie_ oznaczonej jako utf

    ustawienie latin2 nie dziala wstecz - wiec prawdopodobna bedzie koniecznosc wpisania artykulow raz jeszcze o ile nie reinstalacja Joomla - chociaz po zmianie kodowania tabel można poprawiać dane recznie w bazie
    Bardzo dziękuję. Wygląda na to, że działa. Nowe wpisy są poprawne. Z polskimi znakami. Stare muszę porawić ręcznie.
    Niestety w międzyczasie sporo namieszałam w tych tabelach. Wydaje mi się, że powinnam to uporządkować.

    Poniżej kilka tabel - ich opis w mojej bazie:
    -
    jos_templates_menu 2 MyISAM utf8_polish_ci 2,0 KB -
    jos_users 2 MyISAM utf8_polish_ci 4,2 KB -
    jos_usertypes 7 MyISAM utf8_polish_ci 2,1 KB -
    jos_weblinks 195 MyISAM latin2_general_ci 28,3 KB -
    35 tabel(a) Suma 1 056 -- utf8_polish_ci 1,8 MB 132 bajtów

    Czy to co boldem powinno być:
    • utf8_general_ci
    • utf8_polish_ci
      • czy
    • latin2_general_ci


    Pierwotnie było utf8_general_ci.
    Potem zmieniłam na utf8_polish_ci
    Teraz jest różnie (jw)
    Która wersja jest poprawna?

    Pozdrawiam serdecznie.
    Amaria

  10. #9
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    tak jak pisalem wczesniej:
    1. na stronie "tytuowej" bazy - tam gdzie jest jezyk i jakies inne smiotki -> tam utf (chyba dowolny, mi dziala na utf8_unicode_ci) i ta opcja nazywa System porównań dla połączenia MySQL.

    2. wybieramy baze i przenosi nas do struktury

    a) Metoda porównywania napisów dla kazdej tabeli ma byc latin2_general_ci
    b) ta sama metoda porownan ma byc ustawiona jako domyslna (zakladka "operacje", bedzie na dole)

  11. #10
    Przeglądacz
    Dołączył
    21-03-2006
    Wpisy
    38
    Punkty
    26

    Domyślny Dziękuję

    Bardzo dziękuję. Zaraz zabieram się do "trawienia". Pozdrawiam
    Amaria

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •